ESWT - terapija z udarnimi valovi

V ZD Ljutomer smo v okviru fizioterapije pripravili nov samoplačniški program  zdravljenja  degenerativno kalcinirajočih sprememb v mišično kitnem sistemu (npr. »teniški komolec«, patelarni tendinitis, plantarni fascitis, mišične miogeloze…).  Obravnava omogoča tudi, da se pacient lahko izogne aplikaciji kortikosteroidov ali operaciji za kirurško odstranitev kalcinacije.

S tem programom predvsem želimo tudi v naših krajih po ugodni ceni omogočiti dostopnost do zdravljenja z aparatom z udarnimi valovi (ESWT).

Kontaktna oseba za naročanje in konzultacijo je Sandi Škrlec, dipl. fiziot. na tel.  02 585 14 14.

ESWT terapija z udarnimi valovi

Kaj je ESWT (terapija z udarnimi valovi) in kako deluje?

ESWT (Extracorporeal shock wave therapy) zdravljenje z zvočnimi udarnimi valovi je sodoben, neinvaziven pristop obravnave bolečine in funkcionalne prizadetosti pacientov z degenerativnimi in kalcinirajočimi spremembami v tetivno - mišičnem sistemu.

Učinke udarnih valov so v medicini prvotno uporabljali za razbijanje ledvičnih kamnov (ESWL - litotripter), v sodobnem času pa se je uporaba razširila na mišično in tetivno protibolečinsko terapijo. V Zdravstvenem domu uporabljamo tehnologijo inovatorja in pionirja na področju uporabe udarnih valov v medicini – STORZ MEDICAL. V primeru, da je terapija pravilno indicirana in pri pravilni diagnozi, se lahko pacient izogne aplikaciji kortikosteroidov (pogovorno blokade) ali operacije pri kateri kirurško odstranijo kalcinacije.

Raziskave v preteklih letih so pokazale, da udarni valovi, ki jih s terapevtsko sondo usmerimo v predel telesa stimulirajo:
  • nastanek mikroskopskih mehurčkov (kavitacije) v kalcinatu mišične ovojnice in s tem razpad kalcinata in zmanjšanje pritiska na kitni predel mišice
  • pretok krvi in limfe in metabolizem
  • prekomerno vzdraženje bolečinskih živčnih vlaken (zmanjšanje bolečine)
  • prepustnost celične membrane
  • proliferacijo matičnih celic, ki nadomeščajo stare celice
  • anti-bakterijski in protivnetni odziv
  • krepitev vezivnega tkiva
  • produkcijo rastnih faktorjev
ESWT terapija z udarnimi valovi izboljša prekrvljenost tkiva ter spodbudi procese, ki preko normalizacije lokalnih pogojev omogočijo postopno obnovo prizadetega področja.

Indikacije (kdaj izvajamo ESWT - terapijo z udarnimi valovi):

Bolečine zaradi degenerativnih sprememb (starostniki) ali preobremenitvenih spremembah (športniki):
  • Rama:
    kalcinacije narastišča mišic rotatorne manšete (določeni športi, starostne spremembe)
  • komolec:
    • medialni epikondilitis; tendinitis ali tendinoza fleksorjev komolca
    • lateralni epikondilitis; tendinitis ali tendinoza ekstenzorjev komolca
  • kolčni sklep:
    • trohanterični tendinitis
    • tendinitis ali tendinoza rotatorne manšete
  • kolenski sklep:
    • Runners Knee ali tekaško koleno (težave s tibiofibularnim traktusom)
    • Jumpers Knee ali skakalno koleno (patellarni tensinitis)
    • Joggers Knee ali ukleščenje lateralne plice
    • Medialna plica sindrom
  • stopalo:
    • ahilova tetiva
    • plantarni fasciitis, tendinitis ali tendinoza
  • hrbtenica:
    • mišične miogeloze
    • kronične bolečine zaradi mišičnih spazmov
Potek obravnave

Pred terapijo z udarnimi valovi:
  • klinični pregled zdravnika
  • ocena funkcionalne prizadetosti
  • ocena dejavnikov tveganja in morebitnih kontraindikacij
  • določitev področja in globine terapije
  • določitev števila ESWT terapij z udarnimi valovi (2000-3000 udarcev na obravnavo)
  • določitev intervala med posameznimi terapijami
  • opredelitev okvirne cene zdravljenja
Kontraindikacije (kdaj ne izvajamo terapije):
  • v času akutne faze, faze vnetja
  • bolniki z zdravili proti strjevanju krvi
  • izrazita osteoporoza
  • maligna obolenja
  • nosečnice
  • sum na globoko vensko trombozo
Cena: 35 EUR (1 obravnava)

Pripravil: Sandi Škrlec, dipl. fiziot.